Geografija

Voda


Хидросфера

Хидросфера је дисконтинуирани слој воде на, или близу површине Земље. Чине је све воде у течном и залеђеном агрегатном стању, дубинске воде и атмосферски водени вапор.
Вода је најраспрострањенија супстанца на Земљи. Око 1,4 милијарде кубних километара воде у течном и чврстом агрегатном стању чине океанејезераријеке санте ледаглечере и подземне воде. Тај огромни волумен воде у својим различитим манифестацијама представља хидросферу.

Светски океан


Океан (Океанос, грчки бог мора; ωκεανός) покрива скоро три четвртине (71%) површине Земље. Светски океан је подељенконтинентима на

Површина светског океана је 361 милион квадратних километара, а његова запремина 1370 милиона кубних километара, са просечном дубином од 3790метара. Овде нису укључена мора која нису повезана са океаном, као што је Каспијско море.


Тихи океан


Координате: 6° СГ Ш, 157° ЗГД
Земљиних пет океана
Тихи океан (познат и као Пацифик од француског pacifique, што значи миран) је највећи светски океан. Покрива трећину површине земље и има површину од 179,7 милиона km². Протеже се од Беринговог мора на Арктику до Антарктика на југу и од Индонезије до Колумбије. Највећа дубина је на 10.911 m испод површине мора, што уједно представља и навећу дубину мора на свету.
На Тихом океану постоји око 25.000 острва (више него у свим осталим океанима заједно), од којих се већина налази јужно од екватора.
Пацифик.png
Дуж неправилних западних граница Тихог океана леже многа рубна мора, од којих су највећа КоралноЈужнокинескоЈапанскоТасманско и Жуто море.Малајским пролазом је спојен са Индијским на западу, као и Магелановим пролазом на истоку с Атлантиком. Према северу, Берингов пролаз спаја га саАрктичким океаном.
Како се Тихи океан шири на ± 180° географска дужине, где запад постаје исток, азијска страна океана правилно се сматра источним Тихим океаном, а супротна је страна западни Тихи океанДатумска граница већим делом прати ±180° географске дужине која разграничава источни и западни део. Али, на неким местима се одваја од те географске одреднице. Тако на северу скреће према истоку да би заобишла најисточнији део Азје, затим скреће према западу обилазећи Алеутска острва да би затим пуно јужније јако скренула према западу како би обухватила острвску државу Кирибати и још нека мања острва.
Током Магелановог путовања до Филипина, по изласку из пролаза кроз Огњену земљу (пролаз је касније по њему добио име) познатом по снажним олујама, учинило му се да је Тихи океан врло миран кеан, по чему је добио и име. Ипак, није увек миран. Копно распршено по Тихом океану подложно је вулканским ерупцијама и потресима. Такође, бројни тајфуни почињу управо на том подручју. Али, најопаснији су цунамији (који су последица подводних потреса) са огромним таласима који уништавају острва и градове на свом путу.

Leave a Reply